Kdo jsme Aktuality Akce Ke stažení Modlitby Odkazy Kontakty


Skiing Retreat v Alpách


Co?

Týdenní setkání vojáků - křesťanů v rakouských Alpách. Převážně určeno pro vojenské kadety a mladé důstojníky.

O čem?

Program setkání má dva hlavní rozměry, duchovní a samozřejmě, jak z názvu vyplývá, lyžování.

Kde?

Rakouské alpy - středisko duchovní služby, Obertraun/Oberfeld v Dachstein.

Kdy?

Zima :-), březen

Jak často?

cca od 2004 ročně

Proč tam jet/nejet?

Podobně jako "Sailing Retreat" je cílem této akce nejen kvalitní lyžování, ale také duchovní program. Ten je také obdobný - "Křesťan - velitel" a další témata, která mohou mladé posluchače zajímat. Nezanedbatelný je prvek mezinárodního společenství, kde si mohou jednotliví účastníci vyměňovat své zkušenosti z vojenského i osobního života a případně si procvičit angličtinu :-).

Pro koho akce není určená? Z velké části je to sponzorovaná akce, proto by nebylo vhodné, aby tam jezdil každý jen za zábavou (takových studentů s podobnými ambicemi by se jistě našlo dost). AKA představuje také hodně práce a načerpání a povzbuzení z těchto akcí by mohlo být dále využito (i když to není podmínkou).

Kdo akci organizuje?

Duchovní služba rakouské armády a ACCTS-MMI (Association for christian conferences, teaching and service - Military Ministries International)

Zpět

Osobní postřehy účastníků

Letos se poprvé konalo týdenní setkání vojáků - křesťanů v rakouských Alpách pod záštitou Duchovní služby rakouské armády a ACCTS-MMI (Association for christian conferences, teaching and service - Military Ministries International) začátkem března ve dnech 1.3 – 7.3 2004.

Setkání se zúčastnilo přes 30 vojáků z 10 zemí z celé Evropy (VB, Holandska, Německa, Polska, Maďarska, Litvy, Albánie, Slovenska, ČR a Rakouska). Srdečně nás uvítali zástupci ACCT´S-MMI: Vines Homfray z Velké Británie (Evropský koordinátor MMI), Johanes Doplinger (kaplan rakouské Duchovní služby), Rainer Thorun a Igor Sawicki.

Program setkání měl dva hlavní rozměry, duchovní a samozřejmě, jak z názvu vyplývá, lyžování ve středisku Obertraun/Oberfeld v Dachstein. Každý den začínal společnou snídaní a ranním zamyšlením nad vybraným úryvkem z Bible. Následovalo dopolední i odpolední lyžování ve skupinkách podle zdatnosti jednotlivých účastníků, přerušené pouze přestávkou na oběd. Měli jsme možnost zlepšit své lyžařské dovednosti pod vedením profesionálních instruktorů. Bylo to výborná příležitost, jak se skvěle zalyžovat v krásném alpském prostředí, pobavit se přitom a poznat tak nové přátele.

Hlavní částí dne pak byla večerní přednáška s možností diskuze na vybraná témata např.: Křesťanský velitel, Život evangelia v kasárnách a mnoho dalších. Jsme velmi rádi, že jsme se mohli zúčastnit toho setkání a měli tak možnost poznat situaci křesťanů v jiných armádách, seznámit se s novými lidmi a sdílet společné zkušenosti a problémy každodenního života vojáků - křesťanů.

nprap.Hana Hofmanová

&

pprap.Pavel Jáger


Alpy 2007

Rakouská duchovní služba opět umožnila pobyt na týdenním lyžařském semináři v Alpách poblíž Dachsteinu v březnu 2007. Sešla se tam necelá čtyřicítka účastníků z Polska, Bulharska, Anglie, Slovenska, České republiky a nejvíce samozřejmě z domácího Rakouska. V krásném prostředí s výhledem na vrcholky hor a údolí s jezerem probíhali dopoledne přednášky na témata například 5. přikázání je nezabiješ - jak se s tím v boji srovnat? Odpoledne se lyžovalo ve skupinách podle lyžařských schopností a večery byly různé - představovali se jednotlivé země nebo se povídalo a taky se hodně zpívalo. Náš lyžařský instruktor se jmenoval Florián, pomohl nám zlepšit techniku, zažili jsme lyžování jen s čelovkama (pokud se vám ušla, šlo to i bez ní) a vodil nás i na neobvyklé terény, do kterých bychom si sami určitě netroufali. Mně se hodně líbila srdečnost ze strany ostatních účastníků a jak se lehce daly navazovat hovory. Cítil jsem se vítán. Myslím si, že takové vztahy nám tam umožnil Bůh.

Příští rok se jede zase v termínu 3.-9.března 2008, pokud máte zájem jet, kontaktujte Juraje Huba a poskytneme víc informací.

Juraj Hub

Zpět