Kdo jsme Aktuality Akce Ke stažení Modlitby Odkazy Kontakty


Rocky Mountain High


Co?

Speciální program určený převážně pro mladé důstojníky a kadety, který je nabitý adrenalinovými akcemi v adrenalinovém prostředí Skalistých hor, Colorado, USA. V rámci 10-14 denního pobytu si vždy mezinárodní skupiny vyzkouší celou řadu disciplín, od práce s lany, lezením, slaňování, raftingem na opravdu divoké řece (teplota tak 4 stupně C i v létě), horská kola v horském terénu, výstup na nějakou 5-ti tisícovku a mnoho dalšího. Při tom všem lze stihnout i studium Bible a diskuse nad různými tématy, pokud si odmyslíte, že u toho může sněžit (v létě).

O čem?

Adrenalin, Bůh a armáda a mocná prezentace Božího stvoření, osobní sdílení, duchovní růst, nalezení vlastních limitů :-) nebo třeba jen pozorování kolibříků při snídani.

Kde?

Colorado, USA, Skalisté hory

Kdy?

Obvykle v létě, doba prázdnin (může být červenec, srpen).

Jak často?

Obvykle ročně.

Proč tam jet/nejet?

Je to skvělá a mimořádná akce, vždy perfektně organizovaná. Někoho to dovede ovlivnit na celý život (nebo alespoň na pěkně dlouho). Je zajímavé, že mnoho z těch, kteří mají tento podnik za sebou (ne jen z ČR) se shoduje na tom, že i když je fyzický prožitek velmi silný, vyprchá dříve, než možná z počátku nenápadný prožitek duchovní. Je to o to zajímavější, že duchovní část do sebe vstřebáte po velmi náročných dnech a unavení. Asi je to právě tím.

Pro koho akce není určená? Z velké části je to sponzorovaná akce, proto by nebylo vhodné, aby tam jezdil každý jen za zábavou (takových studentů s podobnými ambicemi by se jistě našlo dost). AKA představuje také hodně práce a načerpání a povzbuzení z těchto akcí by mohlo být dále využito (i když to není podmínkou).

Kdo akci organizuje?

ACCTS-MMI (Association for christian conferences, teaching and service - Military Ministries International)

Zpět

Osobní postřehy účastníků

Je to už celkem dávno. Přeci jenom jsem byl prvním českým kadetem na této akci. Přesto si do teď pamatuji více detailů, než bych čekal. Jako student tehdy ještě VA Brno jsem neměl s kondicí, lany, vodou, skálami atd. problémy. Ale příroda, která stále obklopovala všechny tyto aktivity, mě překonala. Takovou - a mám naši česko / moravsko / slezsko kotlinu rád, tady prostě nenajdete.

Začátky jsou opravdu nečekaně očekávatelné. Z ničeho nic se ocitnete v base campu cca 3000m, což je průměrná výška náhorní planiny, kde se vše koná. A co, řekne si každý? Přijde na to už při 10 schodech, co musí vyběhnout do jídelny :-) Kdepak se ztrácí dech? Fotbálek a jiné aktivity - první 3 dny na to z dálky koukáte s náležitou úctou :-)

S prvního pokusu dobít Mt. Columbia (něco přes 5000m) nás smetla bouře. Abych byl přesnější - 2 a srazily se přesně nad vrcholem. Blesky těsně, sníh, vichřice, prudký svah a nikomu se nic nestalo? Ne, jen vím, že se za nás v base campu opravdu hodně modlili.

Dovedete si představit to zklamání? Mladí a natrénovaní kadeti a 100m před cílem jim příroda zakáže pokračovat? Přesto jsme se dočkali - Bůh ví, že v tomto věku se ještě mnoho z nás potýká s ambiciózností a jeden smělý plán střídá druhý - takže nám nabídnul druhý pokus. Vesměs kadeti buď z AirForce (mají poblíž akademii a na výšku jsou tudíž zvyklí), pár seveřanů (zase jsou zvyklí na zimu) a čech (dle Cimrmana vydrží více jak Japonec :-) jsme těsně před odchodem vrchol dobili - tedy spíše vyběhli, více času nebylo.

Abych nemluvil jen horách, než jsem se dostal až tam, navštívil jsem některé vojenské základny, poklábosil s černým velitelem tanku (na to jsem chvíli koukal a pak jsem se s ním shodl, že moc koukám na televizi - kde je černý většinou jen seržant :-). Návštěva NORAD v Cheyenne Mountain, tedy "oficiální" velitelství protivzdušné a vesmírné ochrany USA, bylo opravdu silným zážitkem. Zvlášť, když si na nás udělal čas několika hvězdičkový generál a probrali jsme, jak probíhá jeho "běžný" den. Mám pocit, že tou dobou tam nebyla většina vojesnkých nebo politických VIP :-) A ještě jeden pocit mi z NORADU utkvěl v paměti - do hory jsme jeli autobusem (je to opravdu hluboko) a autobus plný plukovníků. Mí američtí kolegové - kadeti ani nedýchali a byli s těch šarží dost nervózní. Složitě jsem jim vysvětloval, že tou dobou v ČR to byla dost běžná hodnost, protože bylo "přeplukovníkováno".

Abych to dále nepřeháněl - byla to prostě úžasná zkušenost, kterou bych jinde nezískal. Získal jsem tam náboj pro mnoho věcí - jednou z nich byla AKA.

Kamil Golombek

Zpět