Kdo jsme Aktuality Akce Ke stažení Modlitby Odkazy Kontakty


9. setkání AKA
Chotěboř 14.-16.9. 2007


V pořadí 9. setkání AKA se konalo 14. - 16. září 2007 tradičně v "Evangelickém středisku” v Chotěboři.

Tento popis vznikl bohužel s trochu příliš velkým časovým odstupem, takže v něm asi nenajdete všechny detaily. Příprava 9. setkání byla trochu v duchu příprav na první jubileum, které má AKA v roce 2008. Nicméně setkání by se dalo krátce shrnout jedním slovem - tradiční. Myslím tím téměř ve všem.

Páteční seznamování a prezentace různých věcí, které se staly. Tato tradice je skoro nutná, protože stále přicházejí noví lidé a i ti "služebně" starší si musí osvěžit paměť. Sobotní program je také daný - kombinace přednášek dopoledne i odpoledne s volným programem, kde se stíhá všechno možné, od "tradičního" fotbalu, přes příjemné vysedávání na slunci. Zde si dovolím malou vsuvku - počasí nám stále přeje. Ráno zahrozily trochu mraky, mlha a mrholení, ale vše se velmi rychle "vybralo" a pak už jsme si mohli opět užívat slunce a tepla. Čím si už nejsem jistý, je táborák. Pršelo nebo nepršelo? Na začátku určitě ne. Špekáčky šly dobře na odbyt a určitě přispívaly svou měrou k velmi přátelské a uvolněné náladě. Co si kdo nestihl říci v pátek, mohl napravit teď. Jen s tou přípravou dřeva se snad příště zlepšíme a taky trochu posuneme začátek, ať si ohně užijou i menší děti.

Volba přednášek byla celkem zajímavá a stejně i jejich dopad. Přednášející byli dva, současný hlavní kaplan AČR, pplk. Jan Kozler a kaplan Jaroslav Brožek z Hradce králové. S Janem Kozlerem jsme se trochu zamysleli nad úlohou křesťanů v současném světě a nutno podotknout, vzal toto téma ze široka. Každý si snad mohl odnést to svoje. Jaroslav Brožek nás zase mohl konfrontovat s celkem svěžím a v naší převážně konzumní společnosti ne zcela běžným přístupem k penězům a majetku obecně. Pro mě osobně byla patrně nejzajímavější část o důvodech, proč někteří lidé tak okatě prezentují, kolik toho mají. Vtipné je, že právě ti toho zas tak moc nemají :-).

V sobotu jsme také stihli, a teď mě opět omluvte - jednu ze dvou bohoslužeb. Ale myslím, že byla evangelikální. Mnoho z nás si na toto teprve zvyká a proto se místy objevují drobné potíže, ale věřím, že se to do budoucna spraví. Možná proto, že na 10. setkání na toto téma opět něco poví náš oblíbený Tomáš Holub, svého času hlavní kaplan AČR.

Neděle byla zatím klidnější a jedním z hlavních bodů byla v pořadí druhá bohoslužba, tentokrát katolická mše. Závěr celého setkání byl nepatrně poznamenán drobnými provozními problémy, které se týkaly třeba úklidu. Doposud jsme si vždy uklízeli sami a "nějak" se to vždy zařídilo. Tentokrát jsme si taky uklidili sami, jen to "nějak" trochu skřípalo. Ale "pokrok nezastavíš" a zdá se, že se postupně zvyšují požadavky jednotlivých účastníků na míru komfortu, takže do budoucna uvažujeme také o zajištění úklidu formou komerční služby.

Mohu tedy jen doufat, že většině účastníků se celé setkání nebo alespoň jeho větší část líbila a uvidíme se spolu opět v roce 2008.

Kamil Golombek